blog

Akıllı Tarım ve Uygulamaları

Akıllı Tarım ve Uygulamaları

Akıllı tarım ve uygulamaları denince aklıma ilk gelen, Endüstri 4.0 ile akıllı tarımda gerçekleşecek olan yenilikler. Dijitalleşmenin tarıma uygulanmasından elde edilecek kazanç, zaman ve kalite olacaktır. İzlenebilirlik, kontrol ve yönetim gibi önemli etkenler endüstri 4.0 değişimi ile akıllı tarım ve uygulamaları arasında büyük önem taşımaktadır.

Üretimde bulunulacak yeni araçlar, makineler ve traktörler gibi araçlar, endüstri 4.0 adaptasyonu ile tarıma bu noktada verim ve kazanç sağlayacaklardır. Örneğin traktörler, tarım için vaz geçilmez bir araçtır. GPS teknoloji kullanılarak “yer belirleme ve saptama” kullanım verimliliği artırılabilir. Zamanında bakım ve onarımlar ile yol ve performans takipleri yapılabilir. Kontrollü hareket ile kullanılan yakıt performansı da üst seviyeye çıkacaktır.

Akıllı Tarım ve Uygulamaları

Akıllı tarım ve uygulamaları denilince akla olmaz ise olmaz olan sensor “duyarga” bazlı izleme ve kontrol sistemleri gelmektedir. Sensorlar ile ürün yetiştirilmesi takibi, sulama ihtiyaçları, büyüme durumları gibi birçok etken izlenebilmektedir. Tabi ki hassasiyet, net sonuçlar ile tarıma performans katacaktır.

Yeni araçların, sensorlar ile akıllı tarım ve uygulamalar alanında verimlilik artışı açısından gerçek vaadi şudur. Uzaktan, kablosuz veri toplama ve kullanma, kontrol ve veri alışverişi yapma yeteneğinde saklıdır.

Üretim durumu hakkında gerekli veri ve ölçüm toplayabilmek, toprak kalitesi, sulama seviyeleri ve hava durumu, istenmeyen haşere yoğunluğu, traktör üzerindeki sensorlar ile ya da tarım alanına doğrudan yerleştirilmesiyle uygulanır.

Bu noktada tarım alanlarının kablosuz olarak izlenmesi DelcomRF Derya GPRS “Tıklayınız” Modemleri ve sensorların bağlı olması gereken DelcomRF Ender PLC “Tıklayınız” modelleri kullanılarak yapılabilir. Kapalı bir ağ uygulaması söz konusu ise DelcomRF PWM serisi RF Radyo Modemler “Tıklayınız” uygulanarak kullanıcıya sunulabilir. DelcomRF A.Ş. ürünlerini incelemek için lütfen Tıklayınız!

Akıllı Tarım ve Uygulamaları

Akıllı sulama sistemleri denince, sulama işlemini otomatikleştiren iot tabanlı cihazlar aklımıza gelmektedir. Su pompası ya da şebeke vanası üzerindeki kontrolü, bir buton ile yapabilmeniz, bunun bir başlangıcıdır.

Suyun depolanması gerekiyor ise depodaki su seviyesine göre, kablosuz çalışan bir iot ünitenin, su pompalarına bilgi göndererek, su deposunun devamlı doluluğu sağlanabilir. Pompada oluşacak elektrik arızası, termik arızası, faz arızası gibi durumları, kullanıcıya telefon açarak bildirebilir. DelcomRF A.Ş. Pompstart ürünleri hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız!

Bu kontrolün bir telefon, tablet, bilgisayar üzerinden sağlanması ya da izlenmesi ve ya bilgilerin kayıtlarının alınması gerekiyor ise DelcomRF A.Ş. web scada programları kullanılabilir.

Akıllı Tarım ve Uygulamaları

Örneğin tarım alanında bulunan nem sensoru, gerekli değere ulaşınca nem sensorunu kapatabilir. Bu küçücük kontrol ile yağmurlu havalarda sulama sisteminin kapanmasını sağlayarak, enerji, stoklu su ve zamandan, ürün kaybından kurtulabilirsiniz. Tarım 4.0 da kullanılabilir cloud yani bulut sistemi ile verilerin saklanması, size gelecek hatalarınızı minimize etmenizi, daha verimli bir tarım yapmanızı sağlayacaktır.

Tarım aletlerine bağlı sensorlar, üreticilerin ek bilgiler ile ürünlerinin gelişmesine yardımcı olacak bilgileri toplarlar. Doğru ürünü kullanmak, kullanıcının avantajına olacaktır. Daha fazla zaman ve para tasarrufu demektir. DelcomRF YUNUS Hidrosatik Seviye Sensoru hakkında bilgi almak için Tıklayınız!

Beklentilerinizi anlamak ve sizi doğru yönlendirmek için danışmanlık hizmetlerimizden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Lütfen iletişim bilgileri için Tıklayınız!

Tags: Akıllı Tarım ve Uygulamaları, Endüstri 4.0, IoT, Kablosuz Haberleşme, Kablosuz Otomasyon, Kablosuz Sulama Sistemi, Tarım 4.0, Tarım Otomasyonu

Author

delcomrf

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.