blog

PLC ile PLC Arasında Kablosuz Haberleşme Ne ile ve Nasıl Yapılır

PLC ile PLC Arasında Kablosuz Haberleşme Ne ile ve Nasıl Yapılır

Gelişen endüstriyel otomasyon ile birlikte, ihtiyaçlarda farklılıklar oluşmaya başlamıştır. Bunlardan en önemlisi kablosuz veri taşıma sistemlerini oluşturmaktadır. Kablosuz haberleşme birimini içinde barındıran PLC üniteleri, neredeyse yok denecek kadar az ve yüksek maliyeti ile otomasyon firmaları ve son kullanıcılar için çok az tercih edilmektedirler.

Mevcut PLC ünitelerinin seri port (RS232 & RS485 & Ethernet) ile kablo üzerinden haberleşerek sürdürdükleri otomasyon hizmetini, kablosuz kullanım ile bütünleştirmek amaçlı GPRS ve RF modemler geliştirilmiştir.  PLC ünitelerinin birbirlerine kablosuz olarak bağlanması ve haberleşmesi, birçok noktadan veri almasını, gönderilmesini sağlayabilen bu ürünler ile uzak ya da yakın mesafelerindeki kablo çekmek, kablo yumağına gömülme sorunları ortadan kaldırmaktadır. Kablosuz çalışma ihtiyacının en başlıca nedeni ise elbette maliyet ve işçilik masrafları dır. Bu maliyetlerin düşmesi ve arıza bakım kolaylığı, kablosuz otomasyonun hızlıca kullanılmasına neden olmuştur. Ürünler için lütfen tıklayınız!

PLC ile PLC Arasında Kablosuz Haberleşme Ne ile ve Nasıl Yapılır

PLC üniteleri arasındaki kablolu haberleşme protokollerine uygun “Ethernet Modbus ve RS485 Modbus gibi” radyo modemler ya da GPRS modemler ile kablo çekmeden, uzak mesafeler ya da yakın mesafeler arasında haberleşmeler kurmak mümkündür.

SACADA haberleşmesine bağlı RF Radyo Modemler ile GPRS Modemler vasıtası ile kusursuz bir kablosuz haberleşme alt yapısına sahip olunabilir. Ayrıca modemler üzerinde bulunan I/O portları ya da Analog veri girişine uygun portlar ile PLC kullanmadan veri okumak DelcomRF A.Ş. modemleri ve sistemleri ile mümkün olabilmektedir.

Transparan yani şeffaf veri iletimi ile çok kolay haberleşmeler sağlayabilen DelcomRF A.Ş. ürünlerini uygulamalarınızda kullanabilir, ücretsiz proje hizmet desteğimizden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, istenir ise I/O içeren rf ya da gprs modemler kullanmak yerine, DelcomRF Derya GPRS serisi modem ürünleri ve DelcomRF Ender PLC modelleri ile çok uygun fiyatlara otomasyonunuzu sağlayabilirsiniz. Ücretsiz danışmanlığımızdan da yararlanmayı unutmayın. DelcomRF Radyo Bilişim Elektronik Sistemleri Savunma A.Ş. firması ile çok uygun maliyetler ile hizmetinize sunulmuştur. Lütfen tıklayınız! 

 

Otomasyon Sistemlerinde Veri Haberleşme Protokoller Nelerdir?

Endüstriyel haberleşme protokolleri, Modicon firması önderliğinde gelişerek, farklı firmaların geliştirdiği değişik protokoller, endüstriyel otomasyonda yerlerini almıştır. Dolayısı ile birçok ürün, üreticisi tarafından bu standartları destekler olarak geliştirilmiştir. PLC, HMI, Analog ve dijital giriş-çıkış çoklayıcılar arasındaki başlıca endüstriyel haberleşme protokolleri, Profibus, Profinet, Modbus RTU ve Modbus TCP/IP olarak yoğunlaşmaktadır. DelcomRF A.Ş. RF Modem ürünlerini incelemek için tıklayınız!

 

Ülkemizde Tercih Edilen PLC Çeşitleri Hangileridir

Maalesef, ülkemizde otomasyon uygulamaları için, otomasyon firması tarafından müşteri bilinçsizce yönlendirilerek pahalı ve gereksiz formatları destekleyen GSM, GPRS, PLC gibi ürünler kullandırılmakta, müşteri tarafındaki yük birkaç kat artmaktadır. Ülkemizde otomasyon sistemlerinde, DelcomRF A.Ş. kendi bünyesinde, Siemens S7-1200, Siemens S7-300, Schneider Modicon M221, Schneider Modicon M340, Delta DVP14SS2, DelcomRF Ender PLC ve Delta DVP16SP11R gibi PLC modellerini kullanarak otomasyonlar oluşturmakta ve PLC programlarını üstlenmektedir. Uygun fiyatlı yüksek özellikli DelcomRF A.Ş. Ender serisi PLC ürünü için tıklayınız!

 

Daha Fazla Özellikli ve Uygun Maliyetli PLC Seçenekleri Nelerdir?

Fakat sıklıkla kullanılan yüksek maliyetli bu PLC markaları yerine, çok daha uygun fiyatlı ve çok daha yüksek özelliklere sahip PLC seçenekleri bulunmaktadır. DelcomRF A.Ş. tarafından geliştirilen ve sahaya sunulan uygun fiyatlı yüksek performanslı Ender 8DI6RO6AI2AO PLC’leri incelemek için Tıklayınız!

 

PLC ile Sensor Haberleşmesi Nasıl Olmalıdır?

PLC ile sensorler arasındaki haberleşme genel olarak PLC analog portlarından yapılmaktadır. Sensor haberleşmesi 0-10V DC ya da 4-20mA & 0-20mA olarak seçeneklere ayırmaktadır. Hidrostatik seviye sensoru dizaynı ve üretiminde bulunan DelcomRF A.Ş. mühendisleri ayrıca, PLC, SCADA gibi endüstriyel otomasyon ürünleri ile kablosuz haberleşmesi konusunda teknik danışmanlık, özel üretim ve proje desteği de vermektedir. Detaylı bilgi ve iletişim kurmak için lütfen tıklayınız.

PLC ile PLC Arasında Kablosuz Haberleşme Ne ile ve Nasıl Yapılır

PLC, SCADA, HMI Panel ile Kablosuz  Haberleşme Teknikleri Nelerdir?

RF Kablosuz Modem haberleşme teknikleri ile kablolu haberleşme teknikleri arasında son kullanıcıyı etkileyecek hiçbir olumsuz değişim söz konusu değildir. Aksine kullanıcının avantajına olacak işçilik ve donanım maliyetinden yüksek kar etmek söz konusudur.

RS485 veri kablosunu 10 Km uzatmanız söz konusu değildir ama RF ya da GPRS modemler ile sınırsız mesafelere kadar ulaşabilmektedir.

BTK bilgi ve iletişim teknolojileri kurumu sayfasında görebileceğiniz, sınıf 2 bildirim formu ile kayıtlı olan DelcomRF A.Ş. nin lisans gerektirmeden çalışan kablosuz ürünlerini görebilirsiniz. Türkiye’de sadece DelcomRF A.Ş. bu kayda sahiptir.

Lisans gerektirmeyen ürün kullanıcıları için kablosuz haberleşmenin, kablolu haberleşmeye göre herhangi bir farkı yoktur. Birbirleri arasında SIM kart gerektirmeden çalışan RF modemlerin, RF çıkış gücüne bağlı olarak, onlarca Km’lere varan kablosuz haberleşme yapmaları mümkündür. RF tekniğini kullanan haberleşme sistemlerinde lisanslı ve lisans gerektirmeyen 2 farklı grup ürün bulunmaktadır. Lisanslı ürün gruplarındaki ürünler ile kablosuz haberleşme sağlayacakların, ülkemiz için Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK)  üzerinden frekans tahsis etmeleri gerekmektedir. Teknolojinin desteği ile lisans gerektirmeden kullanılan RF radyo modemler, lisanslı band radyo modemler kadar performanslı çalışabilmektedirler. DelcomRF A.Ş. lisansız band KET yönetmeliğine uygun BTK kaydı olan RF radyo modemlerini incelemek için tıklayınız.

PLC ile PLC Arasında Kablosuz Haberleşme Ne ile ve Nasıl Yapılır?

GPRS ve 4G ( LTE )  Kablosuz Modemlerin haberleşme portları üzerinden gelen verileri, GSM altyapısını kullanarak kablosuz olarak internet’e çıkarmaktadırlar. GPRS ve LTE Modemlerin çalışması için bir sim kart kullanılması gerekmektedir.

Genellikle GPRS ve LTE üzerinden çalışan kablosuz sistemlerde, modemlere sabit ip özelliği olan sim kartlar takılarak kullanılır. Böylece sabit ip üzerinden, otomasyon ürünlerine erişim sağlanır. Enerji kesilmelerinde ip değişikliği sistemlerin birbirlerine bağlanmasında sorun çıkartacaktır. Sabit ip bundan gerekmektedir. GSM altyapısını kullanan ürünler ile çok uzun mesafelerde iletişim kurulabilmektedir. Bunun da sebebi, tüm dünyayı kapsayan GSM baz istasyonları ile sağlanmaktadır. GPRS haberleşme ile yüksek veri hızı ve internet üzerinden erişim avantajları sağlanabilmektedir.

Tags: DelcomRF PLC, DelcomRF Seviye Sensoru, DelcomRF Kablosuz Haberleşme, Akıllı Fabrika, DelcomRF GPRS Modem, Fabrika Otomasyonu, Kablosuz Fabrika, Kablosuz Haberleşme, Kablosuz Otomasyon, Kablosuz PLC, Kablosuz S7-1200, Karanlık Fabrika, Lte Modem, Plc Kablosuz Haberleşme, RF Modem, iot

 

Author

delcomrf

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.